Univerzalni instrumenti su danas vrlo jeftini, te ga svako kućanstvo treba imati u svojoj kućnoj radionici.
Univerzalni instrument za mjerenje u elektronici i elektro tehnici, stvarno je univerzalan. Što se njime može mjeriti? Gotovo sve što je potrebno u elektici i elektronici.
Ukoliko želimo izmjeriti dal neka utičnica ima napona, postavimo mjerač u polje AC na oznaku 300 V.
Pritom, nesmijemo dirati pipalice za metalne dijelove jer su pod naponom opasnim po život.
Neki instrumenti imaju AC indikator koji svjetlosnim signalom daje do znajnja da je područje mjerenja opasno po život.
Na skali tada očitamo vrijednost napona.
U Hrvatskoj, ovisno prema kvaliteti mreže, taj napon iznosi od 215 do 230 V. Tako npr, napon u USA je 110 V, Japanu isto, Engleskoj 240 V.
Ukoliko želimo izmjeriti napon baterije za neki električni uređaj (tranzistor, CD Player), postavimo mjerač u DC područje na 12 V. Priključimo pipalice na bateriju, te očitamo vrijednost.
Tako će cink-ugljik baterije ako su pune pokazati oko 1,55 V, plosnate baterije oko 4,55 V te male pravokutne baterije oko 9,0 V.
Akumulatorske baterije za punjenje pune iznose oko 1,25 V.
Ako sumnjamo da je u štednjaku došlo do proboja napona na masu, a ako nemamo propisno izvedeno uzemljenje, što može biti kobno, možemo utvrditi dali je fazni vodič stvarno probio na masu. Isključimo štednjak iz mreže, te mjerač instrumenta postavimo na OHM područje oko 10 Ohma.
Pipalicu priključimo jednu na fazni vodič kabla a drugu na masu.
Ukoliko nema otklona kazaljke, nije došlo do proboja.
Ukoliko se kazaljka pomakne, hitno trebamo otkriti mjesto proboja.
Ukoliko imamo propisno podešeno i izvedeno uzemljenje sa FID sklopkom, to neće biti potrebno, jer će u slučaja proboja napona na masu, sklopka će u par ms (milisekundi) isključiti mrežu iz napona.